Ile może kosztować wydanie książki?
Dla wielu, zwłaszcza początkujących autorów, możliwość wydania książki to ogromna szansa, której nie warto zaprzepaścić. Właśnie dlatego warto jest wyczuć swój odpowiedni moment i wtedy zdecydować się na opublikowanie własnego dzieła. Oczywiście, aby wszystko się udało, istotne jest odpowiednie podejście i przygotowanie. To dlatego odpowiednio wcześniej warto też zrobić rozeznanie, które być może okaże się kluczowe. Zwłaszcza jeśli, chce się wydać książki w oparciu o system self-publishing, a nie z tradycyjnym wydawnictwem. Wtedy pod uwagę należy wziąć również ewentualne koszty i mieć świadomość, ile mogą one wynieść.
Wydanie książki - wydawnictwo tradycyjne czy self-publishing?
Każdy, kto zastanawia się nad wydaniem własnej książki, z całą pewnością zastanawia się również nad tym, czy lepiej byłoby wydać ją we współpracy z wydawnictwem tradycyjnym, czy może jednak w modelu self-publishing. Oczywiście obie współprace mają swoje plusy i minusy. Od razu należy zaznaczyć, że wydanie książki w wydawnictwie tradycyjnym, sprawia, że autor nie musi od razu płacić za wydanie książki. Dla początkujących autorów często jest to bowiem kluczowe. Dopiero po wydaniu i sprzedaży książek, wydawnictwo potrąca pewien % ze sprzedaży z każdego egzemplarza. Osoby, które wydają książki w systemie self-publishing, natomiast płacą za wydanie książki, ale później z każdego egzemplarza pieniądze zostają już na ich kontach. Z tego też powodu niektórzy chętniej decydują się na taką opcję. Do niej jednak trzeba odpowiednio przygotować się finansowo!
Ile kosztuje wydanie książki w systemie self-publishing?
W takim razie przejdźmy do kwestii najważniejszych, a mianowicie, ile kosztuje wydanie książki w przypadku skorzystania z opcji self-publishing? Z reguły jest to kwota około kilkunastu tysięcy złotych, ale może być ona różna w zależności od kilku czynników. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zawsze szczegóły ustalać indywidualnie. Najczęściej ta kwota to między 10 a 15 tysięcy złotych. Jednak niektóre czynniki mogą mieć na nią wpływ. Na przykład dodrukowywanie dodatkowych egzemplarzy, a więc ich ostateczna ilość, to czy okładka książki jest twarda czy klasyczna, miękka, a również to czy wewnątrz znajdują się ilustracje lub zdjęcia. Właśnie dlatego każdy przypadek powinien zostać potraktowany indywidualnie i warto zgłosić się do wydawnictwa osobiście, aby o tym porozmawiać. Niemniej jednak zawsze trzeba być przygotowanym na to, że self-publishing oznacza również opłacenie wydania książki.
Zobacz podobne wpisy blogowe:
https://doszkalanie24.pl/nieoczywisty-sposob-na-finansowanie-przedsiebiorstw-zastaw/