Ile może kosztować wydanie książki?

Ile może kosztować wydanie książki?

Dla wielu, zwłaszcza początkujących autorów, możliwość wydania książki to ogromna szansa, której nie warto zaprzepaścić. Właśnie dlatego warto jest wyczuć swój odpowiedni moment i wtedy zdecydować się na opublikowanie własnego dzieła. Oczywiście, aby wszystko się udało, istotne jest odpowiednie podejście i przygotowanie. To dlatego odpowiednio wcześniej warto też zrobić rozeznanie, które być może okaże się kluczowe. Zwłaszcza jeśli, chce się wydać książki w oparciu o system self-publishing, a nie z tradycyjnym wydawnictwem. Wtedy pod uwagę należy wziąć również ewentualne koszty i mieć świadomość, ile mogą one wynieść.

Wydanie książki - wydawnictwo tradycyjne czy self-publishing?

Każdy, kto zastanawia się nad wydaniem własnej książki, z całą pewnością zastanawia się również nad tym, czy lepiej byłoby wydać ją we współpracy z wydawnictwem tradycyjnym, czy może jednak w modelu self-publishing. Oczywiście obie współprace mają swoje plusy i minusy. Od razu należy zaznaczyć, że wydanie książki w wydawnictwie tradycyjnym, sprawia, że autor nie musi od razu płacić za wydanie książki. Dla początkujących autorów często jest to bowiem kluczowe. Dopiero po wydaniu i sprzedaży książek, wydawnictwo potrąca pewien % ze sprzedaży z każdego egzemplarza. Osoby, które wydają książki w systemie self-publishing, natomiast płacą za wydanie książki, ale później z każdego egzemplarza pieniądze zostają już na ich kontach. Z tego też powodu niektórzy chętniej decydują się na taką opcję. Do niej jednak trzeba odpowiednio przygotować się finansowo!

Ile kosztuje wydanie książki w systemie self-publishing?

W takim razie przejdźmy do kwestii najważniejszych, a mianowicie, ile kosztuje wydanie książki w przypadku skorzystania z opcji self-publishing? Z reguły jest to kwota około kilkunastu tysięcy złotych, ale może być ona różna w zależności od kilku czynników. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zawsze szczegóły ustalać indywidualnie. Najczęściej ta kwota to między 10 a 15 tysięcy złotych. Jednak niektóre czynniki mogą mieć na nią wpływ. Na przykład dodrukowywanie dodatkowych egzemplarzy, a więc ich ostateczna ilość, to czy okładka książki jest twarda czy klasyczna, miękka, a również to czy wewnątrz znajdują się ilustracje lub zdjęcia. Właśnie dlatego każdy przypadek powinien zostać potraktowany indywidualnie i warto zgłosić się do wydawnictwa osobiście, aby o tym porozmawiać. Niemniej jednak zawsze trzeba być przygotowanym na to, że self-publishing oznacza również opłacenie wydania książki.

Zobacz podobne wpisy blogowe:

https://doszkalanie24.pl/nieoczywisty-sposob-na-finansowanie-przedsiebiorstw-zastaw/