Kryptowaluty – czym są?

Kryptowaluty – czym są?

Kryptowaluta, czasami nazywane wirtualnym pieniądzem, to dowolna forma waluty, która istnieje cyfrowo lub wirtualnie i wykorzystuje kryptografię do zabezpieczania transakcji. Kryptowaluty nie mają centralnego organu wydającego ani regulującego, zamiast tego używają zdecentralizowanego systemu do rejestrowania transakcji i wydawania nowych jednostek.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to cyfrowy system płatności, który nie polega na bankach w celu weryfikacji transakcji. Jest to system peer-to-peer, który umożliwia każdemu wysyłanie i odbieranie płatności w dowolnym miejscu. Zamiast być fizycznymi pieniędzmi noszonymi i wymienianymi w świecie rzeczywistym, płatności kryptowalutowe istnieją wyłącznie jako cyfrowe wpisy do internetowej bazy danych opisującej konkretne transakcje. Kiedy przesyłasz środki w kryptowalutach, transakcje są rejestrowane w księdze publicznej. Kryptowaluta jest przechowywana w portfelach cyfrowych. Kryptowaluta otrzymała swoją nazwę, ponieważ wykorzystuje szyfrowanie do weryfikacji transakcji. Oznacza to, że zaawansowane kodowanie jest zaangażowane w przechowywanie i przesyłanie danych kryptowalut między portfelami i księgami publicznymi. Celem szyfrowania jest zapewnienie bezpieczeństwa. Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin, który powstał w 2009 roku i do dziś pozostaje najbardziej znaną. Dużym zainteresowaniem kryptowalutami jest handel dla zysku, a spekulanci czasami podnoszą ceny w górę. Więcej o kryptowalutach dowiesz wybierając szkolenie kryptowaluty. To fachowa wiedza dostępna w jednym miejscu w sieci.

Jak działa kryptowaluta?

Kryptowaluty działają w rozproszonej księdze publicznej zwanej blockchain, która jest zapisem wszystkich transakcji aktualizowanych i przechowywanych przez posiadaczy walut. Jednostki kryptowaluty są tworzone w procesie zwanym kopaniem, który polega na wykorzystaniu mocy komputera do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych generujących monety. Użytkownicy mogą również kupować waluty od brokerów, a następnie przechowywać je i wydawać za pomocą portfeli kryptograficznych. Jeśli posiadasz kryptowalutę, nie posiadasz niczego namacalnego. To, co posiadasz, to klucz, który umożliwia przenoszenie rekordu lub jednostki miary od jednej osoby do drugiej bez zaufanej strony trzeciej. Chociaż Bitcoin istnieje od 2009 roku, kryptowaluty i zastosowania technologii blockchain wciąż pojawiają się pod względem finansowym i oczekuje się, że w przyszłości będzie ich więcej. Transakcje obejmujące obligacje, akcje i inne aktywa finansowe mogą ostatecznie być przedmiotem obrotu przy użyciu tej technologii.

Jakie są przykłady kryptowalut?

Istnieją tysiące kryptowalut. Niektóre z najbardziej znanych to:

Bitcoin:

Powstał w 2009 r. Bitcoin był pierwszą kryptowalutą i nadal jest najczęściej przedmiotem obrotu. Waluta została opracowana przez Satoshi Nakamoto – powszechnie uważany za pseudonim dla osoby lub grupy osób, których dokładna tożsamość pozostaje nieznana.

Ethereum:

Opracowana w 2015 roku platforma Ethereum to platforma blockchain z własną kryptowalutą, zwaną Ether (ETH) lub Ethereum. Jest to najpopularniejsza kryptowaluta po Bitcoinie.

Litecoin:

Ta waluta jest najbardziej podobna do bitcoina, ale szybciej rozwija się nowe innowacje, w tym szybsze płatności i procesy umożliwiające większą liczbę transakcji.